Jak chcemy by leczono raka prostaty?

2017-06-13

„Ile jeszcze pozytywnych rekomendacji musi wystawić Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, aby wreszcie dostrzegli Państwo ciężko chorych i cierpiących mężczyzn z rakiem prostaty”. – pytają w liście do MZ przedstawiciele sekcji prostaty Stowarzyszenia UroConti.

„Pacjent nawet 100 - letni to rzecz święta. To też człowiek, a nie zużyty klocek z kompletu lego do wyrzucenia” – pisze w liście do ministra Radziwiłła Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Gladiator. „Bezwzględnie zasługuje na stosowanie najnowszych i skutecznych terapii. W imieniu kilkudziesięciotysięcznej rzeszy pacjentów cierpiących z powodu nowotworów urologicznych (…) apelujemy do Pana Ministra o ponowne i ostatecznie skuteczne pochylenie się nad tym bardzo, bardzo ważnym problemem”.

W Polsce NFZ refunduje wprawdzie leczenie dwoma nowoczesnymi lekami chorych z rakiem prostaty, ale dopiero w zaawansowanych stadiach choroby. Eksperci są zdania, że kluczowe znaczenie ma czas, w którym rozpocznie się skuteczne leczenie. Dla niektórych pacjentów podanie leków dopiero w drugiej linii leczenia lub później, to zdecydowanie za późno.

Wydatki z budżetu państwa na programy lekowe raka piersi wynosiły 322 miliony, raka nerki 131 milionów a raka prostaty tylko 30 mln Raport NFZ za 2015 r). Polscy pacjenci są dyskryminowani nie tylko w stosunku do pacjentów z rakiem prostaty w innych krajach, ale również w stosunku do polskich pacjentów z innymi schorzeniami.

Aby dorównać europejskim standardom leczenia raka prostaty należy:
• poprawić dostęp do nowoczesnej farmakoterapii,
• zbudować rejestry medyczne umożliwiające obiektywna ocenę leczenia pacjentów z tym schorzeniem w poszczególnych ośrodkach w Polsce,
• wprowadzić kompleksową opiekę dla chorych na raka prostaty,
• ułatwić pacjentom z rakiem prostaty dostęp do urologów,
• sporządzić ranking ośrodków urologicznych oparty o twarde dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa operacji prostatektomii.

W latach 2016 - 2029 r. przewiduje się wzrost zachorowań na raka prostaty o 29 proc. Ryzyko wystąpienia raka gruczołu krokowego wzrasta z wiekiem. Ponad połowa chorych w momencie rozpoznania ma co najmniej 70 lat. Rak prostaty to nowotwór, który dziś, dzięki skutecznemu leczeniu, może być uznawany za chorobę przewlekłą.


Źródło: http://www.politykazdrowotna.com/19327,jak-chcieliby-byc-leczeni-chorzy-na-raka-prostaty

Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti; ul. Ciołka 13, 01-445 Warszawa; tel.: 22 279 49 07, fax: 22 279 49 10
© UroConti 2007 - 2020
create by QMD Company