List do Prezesa Rady Ministrów

2011-04-20

Delegaci Walnego Zebrania Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti", które odbyło się 29 marca 2011, wystosowali do Premiera RP Donalda Tuska list otwarty, w którym apelują o interwencję w sprawie refundacji leków na zespół pęcherza nadreaktywnego. Pismo jednocześnie zostało przesłane do wiadomości Minister Zdrowia Ewy Kopacz oraz Rzecznika Praw Pacjenta – Krystyny Barbary Kozłowskiej.

Pozytywnym zaskoczeniem opublikowanego dokumentu jest utworzona w ramach wykazu nowa grupa terapeutyczna preparatów stosowanych w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB), która dotychczas nie figurowała na wykazach refundacyjnych - piszą Delegaci Walnego Zebrania.

Niestety są również negatywne strony nowego wykazu leków refundowanych: Obawiamy się, że jeden lek na liście refundacyjnej może spowodować zmonopolizowanie rynku leczenia OAB w Polsce, jednocześnie nie dając pacjentom szans na wybór pozostałych dostępnych leków i co za tym idzie zmniejszenie ich cen. Obecnie koszt miesięcznej terapii lekami nowej generacji, nierefundowanymi przez resort to wydatek rzędu 200 zł. Ponadto według zaleceń lekarzy terapia farmakologiczna stosowana w leczeniu OAB jest indywidualnie dobierana pacjentowi. Nie wszyscy pacjenci mogą, więc korzystać z jednego refundowanego leku - argumentują Delegaci Stowarzyszenia.

Delegaci kierują apel do Pana Premiera, ponieważ wielokrotne postulaty zgłaszane do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie nie odniosły żadnego rezultatu.

List otwarty do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska (PDF, 1 MB)

Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti; ul. Ciołka 13, 01-445 Warszawa; tel.: 22 279 49 07, fax: 22 279 49 10
© UroConti 2007 - 2020
create by QMD Company