NIE dla badania urodynamicznego

2015-09-23

143 urologów podpisało się pod petycją do Ministra Zdrowia powstałą z inicjatywy Stowarzyszenia UroConti w sprawie usunięcia zapisu dotyczącego konieczności wykonania badania urodynamicznego  jako warunku refundacji leków na zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB). Profesor Wolski, na zakończenie swojej kadencji prezesa PTU, na XLV Kongresie Naukowym Polskiego Towarzystwa Urologicznego w Warszawie, zachęcał swoich kolegów do podpisania się pod petycją. Badanie urodynamiczne jest nie tylko niepotrzebne i niemiarodajne, ale generuje ryzykow powikłań. Na początku września inicjatywę UroConti wsparli ginekolodzy, teraz przyszła kolej na urologów. 

Po prawie trzech latach korespondencji z Ministerstwem Zdrowia jeszcze do niedawna mieliśmy sytuację patową - powiedziała Anna Sarbak, prezes Zarządu Glównego UroConti. - Ministerstwo twierdziło, że ma związane ręce, bo może działać tylko na wniosek podmiotów odpowiedzialnych, a producenci, że nie będą składać wniosków o zniesienie urodynamiki, bo nigdy nie wnioskowali o jej umieszczenie w przepisach. Niedawno sytuacja się zmieniła, bo jeden z producentów (apelowaliśmy do wszystkich), złożył już wymagany wniosek. Mamy nadzieję, że szybko zostanie rozpatrzony, co raz na zawsze zamknie sprawę, która nie powinna miec miejsca w cywilizowanym kraju.

Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti Oddział w Warszawie; ul. Ciołka 13, 01-445 Warszawa; tel.: 22 279 49 02, fax: 22 279 49 10
© UroConti 2007 - 2021
created by QMD Company